Zahrada u vily Františka Langera

Krásná funkcionalistická vila na Kavčích horách v Praze Podolí kdysi patřila známému pátečníkovi Františku Langerovi. Zahradu u vily navrhl v roce 1929 významný krajinářský architekt Otokar Fierlinger. Plány zahrady se dochovaly a posloužily nám jako cenné vodítko při obnově zahrady. František Langer se ve své zahradě také rád fotil, takže jsme vycházely i z černobílých historických fotografií. Po Langerově emigraci žila ve vile rodina výtvarníků, která zahradu příliš nevyužívala, a proto se dochovala ve výborném stavu. Ukryté pod vrstvou břečťanu a mnohaleté opadanky se skrývaly původní dlažby, nízké zídky, schody a dokonce malá kašnička. Vše se díky výborným zahradníkům podařilo očistit, přeskládat a vrátit na své místo.

U vstupní partie do domu se nachází reprezentativní parter s obdélníkovým bazénkem s fontánou. Jeho rohy lemují záhony osázené kosatci. Dlouhý záhon s šeříky na nízkém kmínku odděluje vstup a přesto dává nahlédnout do parteru. Podél domu směrem na jihozápad vedou schody doprovázené betonovými koryty, v nichž najdete drobné skalničky a sbírkové rostliny. Po pravé straně se nachází salla terrena – zakryté posezení s jihozápadním sluncem a přilehlým plochým alpinem. Po levé straně schodiště byl navržen „lesík“ (soudě dle hustoty stromů v původním návrhu) s pěšinou z původních kamenných nášlapů a kruhovým stolem s lavičkou pro posezení ve stínu. Zde se podařilo zachovat původní borovici černou s krásným habitem a bohužel musela být pokácena řada přestárlých a nemocných jehličnanů. Místo nich jsme navrhly vzrostlé douglasky tisolisté a jedle ojíněné. V podrostu je mnoho drobných zajímavých hajniček i trvalek, které se nám podařilo z původní zahrady zachránit, zahradníci je namnožili a vrátili do kompozice. Západnímu cípu zahrady dominují stinnější keřové výsadby pod stávajícím bukem. Další odpočinkové místo zde tvoří kamenná lavička, která tu přečkala roky i celou rekonstrukci. Sedí na konci aleje z okrasných jabloní, která kdysi byla alejí ovocných stromů. Za domem v severní části je hospodářský dvůr s velkým ořešákem.

Foto: Renata Ondroušková, Tereza Antošová

Zahrada získala mimořádnou cenu poroty v soutěži Zahrada roku 2020 za citlivou rekonstrukci historické zahrady a významný přínos k záchraně dědictví české krajinářské architektury.