Fruitlands

Pro ateliér LynchRobertson jsem zpracovávala několik studií a následně i detailních návrhů sídelní zeleně pro nově vznikající satelitní čtvrtě. Fruitlands je projekt na západním okraji městečka Eynsham, kde má vzniknout 19 nových domů s příslušnou infrastrukturou, zelení a veřejným parčíkem, který zároveň navazuje propojuje území s okolím a zachovává tak stávající veřejnou přístupovou cestu.

Kvůli blízké zástavbě a také otevřeným pohledům na území z jižní strany bylo nezbytné navrhnout krajinářské úpravy tak, aby eliminovali dopad nového developmentu na krajinný ráz. Proto se součástí podkladů staly i vizualizace představující vývoj zeleně v průběhu  příštích 15 let. Citlivý přístup byl zvolen zejména k hranicím pozemku, kde byla zachována většina stávající vegetace, husté křoví mírně zredukováno, aby uvolnilo místo pro perspektivní nové výsadby.

Sutton Point

Tři nové propojené budovy se smíšeným využitím vyrostou v městské části Sutton na okraji Londýna. V rušném prostoru poblíž vlakového nádraží Sutton vznikne nový hotel, rezidenční byty, kanceláře i nové obchody a restaurace v přízemí. Zadáním bylo vyřešit přilehlý veřejný prostor, který navíc musel brát v potaz dlouhodobé plány na vytvoření tramvajové zastávky, a dvě obytné střešní zahrady ve 2. a 9. patře a zelená střecha hotelu tvořená především předpěstovaným kobercem rozchodníků (Sedum).

Veřejný prostor před komplexem budov leží na podzemním parkovišti, což určovalo specifickou práci s terénem. Díky opěrným zídkám z litého leštěného betonu vznikl dostatečný prostor pro výsadbu vzrostlých stromů. Zídky jsou navíc v posedové výšce, takže slouží i jako neformální lavičky.

Střešní zahrady jsou poloveřejným prostorem určeným pro relaxaci a vyžití hotelových hostů i obyvatel bytů. V devátém patře se nachází dětský koutek s prolézačkami i relaxační část pod přistíněnou pergolou. Okraj střešního prostoru lemují vyvýšené záhony ze sklem vyztužených plastů v metalické barvě, která ladí s moderní architekturou budov. Rozvolněné výsadby s vysokým zastoupením okrasných trav naopak s geometrickými tvary kontrastují.

Trvalkový záhon na náměstí

Zhruba 80 m² velký záhon na vyvýšeném prostoru v čele náměstí města Stochov býval dvakrát do roka osazován letničkami, což se ukázalo jako příliš nákladné. Město se proto rozhodlo pro trvalejší charakter výsadby, avšak s podobně barevným a atraktivním charakterem. Až na jednu výjimku, bezový keř s úzce vykrajovanými, tmavě purpurovými listy (Sambucus nigra ‚Black Lace‘), se záhon skládá z trvalek a cibulovin. Jarní aspekt přináší především nízké druhy narcisů (Narcissus triandrus ‚Hawera‘ a ‚Petrel‘), později pak vykvétají kosatce v barvě šampaňského (Iris ‚Edward of Windsor‘) či pastelově starorůžové máky (Papaver orientale ‚Patty’s Plum‘).

Létu vévodí modré až fialové tóny – šalvěj (Salvia ‚Caradonna‘), šanta (Nepeta × faassenii ‚Walker’s Low‘) či plamenky (Phlox paniculata ‚Blue Paradise‘), které doplňují růžová květenství třapatkovek (Echinacea purpurea ‚Magnus‘) a rozchodníků (Sedum ‚Matrona‘), které prodlužuje sezónu až do podzimu svými purpurově zbarvenými listy. Na podzim se pak naplno projeví trávy (Miscanthus sinensis ‚Kleine Fontäne‘) v doprovodu podzimních odstínů zlatavé třapatku (Rudbeckia fulgida ‚Goldstrum‘) či zápleváku (Helenium ‚Wesergold‘).